ZARA’nın Kirli Çamaşırları

Bugün mail kutuma düşen bir haberi paylaşmak istiyorum sizle. Bunu benim duyurmamın daha doğru olduğunu düşündüm çünkü mesleğim itibari ile yerli-yabancı bir çok markada mevzuatça yasaklanmış solvent ve tehlikeli  kimyasalların kullanıldığını biliyorum. Greenpeace’in bu konuda bir çalışma başlatması beni de ateşledi ve herkesin bilinçlenmesini istediğimden bunu sizlerle paylaşma gereksinimi duydum. Hem moda hemde çevre ile yakından ilgilenen biri olarak sizin de bu kampanyaya destek vereceğinizi umuyorum…

Sevgiler;

Merve SARIBUDAK

Çevre Mühendisi / Moda Bloggerı

Greenpeace

Merhaba MERVE,

Eğer ZARA’dan alışveriş yapıyorsan giysilerinde zehirli kimyasallar taşıyor olabilirsin.

ZARA şu anda dünyanın en büyük moda zinciri. Giysilerini oradan almıyorsan bile, ZARA’nın yüzlerce tedarikçisinden ve ürettikleri milyonlarca giysiden yayılan kimyasallar çevreye ve sana zarar verebilir.

Bu yılın başlarında ZARA’nın giysilerini test ettik. Suda çözünüp zehirli ve hormon bozukluğuna neden olan maddelere dönüşen bazı kimyasallar tespit ettik. Hatta boya maddelerinden yayılan ve kansere neden olan kimyasallara rastladık. ZARA’nın acil olarak detoksa ihtiyacı var!

ZARA’yı detokslamak için kampanyamıza katıl.

Moda bir yandan güzelleştirirken diğer yandan toksik kirliliğe neden olmamalı. H&M ve Marks & Spencer bunu çok iyi biliyor. Onlar ürünlerinden ve tedarik zincirlerinden yayılan tüm zehirli kimyasalları ortadan kaldırmak için söz verdiler. Fakat, dünyanın bir numaralı moda zinciri ZARA’dan henüz ses yok.

Fabrikaları, nehirleri ve moda endüstrisini temizleyebilmek için ZARA’dan da bu sözü almamız gerekiyor. ZARA’nın kirli çamaşırlarını seninle paylaşıyorum, çünkü onları değişmeye ikna edebilmek için dünyanın dört bir yanında hep birlikte mücadele etmemiz gerekiyor.

ZARA trendleri ve hakkında konuşulanları yakından takip etmesiyle ünlü. Sosyal ağlarda milyonlarca takipçisi ve hayranı var. Biz de bu mücadeleye milyonlarca kişi olarak başlıyoruz.

Onları detokslamaya ikna edebilecek güçteyiz. Bunu daha önce ZARA’nın rakiplerine ve dünyanın önde gelen spor giyim markalarına karşı başardık.

Bizimle misin?

ZARA’nın ürünlerinden ve tedarik zincirlerinden yayılan tüm zehirli kimyasalları ortadan kaldırması için başlattığımız kampanyaya katıl. Hepimiz moda kurbanı olmadan harekete geç!

Küresel DETOX ekibi adına
Yiğit Erçevik
Greenpeace Akdeniz

Formu Doldur >> tık

Facebook >> tık

Twitter >> tık

EDIT: Zara Geri Adım Attı >> tık tık

Follow me on…