Zara “Zehirsiz Moda” çağrısını duydu, Geri adım attı…

Dünyanın en büyük moda zinciri Zara, ana kuruluşu İnditex aracılığıyla bugün(29 Kasım 2012) Greenpeace’in kampanyasına yanıt vererek 2020 yılına kadar tüm ürünleri ve tedarik zincirinden zehirli kimyasalları arındıracağını açıkladı.

Inditex’in verdiği taahhüde göre, firma 20 tedarikçisinden 2013 Mart ayına dek, 100 tedarikçisinden de 2013 sonuna dek tüm atık raporlarını açıklamasını talep edecek.

Greenpeace Akdeniz Kampanya Sorumlusu Tarık Nejat Dinç, “Zara’nın zehirden arınmış bir moda yönünde attığı bu adımı memnuniyetle karşılıyoruz. Eğer dünyanın en büyük moda zinciri bunu yapabiliyorsa, araştırmada yer alan diğer firmaların da yapmaması için hiçbir neden yok. Tüm dünyada yüzbinlerce insan modada zehir istemediğini gösterdi. Şimdi Esprit, Gap ve Victoria’s Secret gibi markaların da acilen müşterilerini dinlemesi ve zehirden arınmaları gerekiyor. İnsanların nehirlerin neyle kirlendiğini ve giydikleri giysilerde ne tür kimyasallar olduğunu bilmeye hakkı var. Zara’nın bu konularda daha şeffaf davranma yönünde verdiği taahhüt, tekstil sektörü adına büyük bir adım. Diğer firmalara da, 2020’ye dek tüm zararlı atıkları tedarik zincirlerinden arındırma konusunda örnek olacağını umuyoruz” dedi.

YÜZ BİNLERCE KİŞİ DESTEK VERDİ 
Greenpeace 20 Kasım’da ‘Zehirli Giysiler – Modada büyük hile’ raporunu (2) yayımlamış ve dünyaca ünlü firmalardan tüm ürünlerinden ve tedarik zincirlerinden zehirli kimyasalları arındırmalarını talep etmişti. Kampanya’da bugüne dek 300.000’den fazla imza toplandı, Facebook ve twitter üzerinden on binlerce insan talebini Zara’ya iletti ve tüm dünyada 700’ün üzerinde Greenpeace gönüllüsü Zara mağazaları önünde eş zamanlı eylemler yaptı. Küresel eylemler kapsamında 25 Kasım günü İstanbul’da da Suadiye Zara mağazası önünde Greenpeace gönüllüleri bir eylem gerçekleştirdi.

Greenpeace ‘Detox’ kampanyasını ilk kez 2011 yılında duyurduğundan beri, sekiz firma ürünlerinden zehirli kimyasalları arındırma sözü verdi. Greenpeace, tüm giyim markalarından, 2020’ye dek zararlı kimyasallarda sıfır atık politikasını benimsemelerini ve şeffaflık ilkesi gereğince bu süre zarfında tedarik zincirinde yer alan üreticilerin nehirlere bıraktıkları zehirli kimyasal konusunda kamuoyunu düzenli olarak bilgilendirmelerini talep ediyor.

Kaynak: ahaber.com

EDIT: Konu ile ilgili Greenpeace’den gelen mail ise şöyle;

Sevgili MERVE,

Başardık! Zara, ürünlerini zehirli kimyasallardan arındıracağını açıkladı. Türkiye’den Hollanda’ya, Meksika’dan Çin’e, tüm dünyadaki Greenpeace çalışanları adına sana teşekkür ediyorum. Bu başarının mimarı sensin.

Bu, aslında daha büyük başarıların habercisi. Yapmamız gerekenler bitmedi. Şimdi sıra diğer moda markalarına tepki gösterip, tıpkı Zara’da olduğu gibi onları da moda detoksuna ikna etmeye geldi. Bunun için ilk adım “Modayı Detoksla” videomuzun mümkün olduğunca çok kişi tarafından izlenmesini sağlamak.

Nasıl mı? Kolay: videoyu izle, beğen ve paylaş.

Video’yu Youtube’ta en çok izlenenler listesinin yukarılarına taşıyabilirsek, milyonlarca kişiye ulaşabiliriz.

Moda markalarının sosyal medyayı yakından takip ettiklerini biliyoruz. Bu video paylaşıldıkça üzerlerindeki baskı artacak. Böylece zehirli kimyasallarla üretim yaptıkları bölgelerdeki insanların sağlığını tehdit etmekten ve nehirlerimizi zehirlemekten vazgeçmeleri gerektiğini anlayacaklar.

Geçen hafta moda dünyasına, bir araya geldiğimizde neler yapabileceğimizi gösterdik. Zara bu sözü vermiş olsa da sırada ikna etmemiz gereken başka markalar da var. Yalnızca sekiz günde en büyük balığı ikna ettiysek, diğerlerinin de aynı yoldan gitmelerini sağlayabiliriz.

Lütfen videoyu izle ve herkesle paylaş.

Küresel DETOX ekibi adına
Yiğit Erçevik
Greenpeace Akdeniz

Follow me on…