[Uygun Fiyatlı Yurtdışı Alışverişi] Yeni Keşif: Chinabuye.com

Çaktırmadan yeni bir yazı dizisi oluşturuyorum sanki değil mi? Bakayım, Hakikaten de oluşturuyorum ya :p Uygun fiyatlı yurtdışı alışveriş sitelerinin 2. yazısına hoş geldiniz öyleyse! (ilk yazım olan Aliexpress ve eBay karşılaştırmasını okumak için tık tık). Bugünkü yazımıza konu olan sitemiz ise Chinabuye.com

Bildiğiniz üzere yurtdışıyla, özellikle de Çin’li arkadaşlarla aramız baya iyidir. Çünkü “Zaten buradan aldığımız her şey Çin’den gelmiyor mu?” mantığıyla hareket edip biraz daha uygun fiyatlar için 1-2 aya varan bekleme sürelerini göze alan beklide azınlık kesimdenim bilemiyorum, ama bildiğim bir şey var ki ben bu işi seviyorum 🙂 Bu sitelere baktıkça kendimi kaybedecekmiş gibi oluyorum bazen, mutluluk yükleniyorum, o güzide ve ucuz mu ucuz modellerin hepsini ama hepsini alasım geliyor.

İşte günlerden bir gün böyle yeni siteleri gezerken Chinabuye.com’a rastladım. Hatta geç bile kalmış sayılırım çünkü Türkiye’de de bilinen ve müşterisi olan bir siteymiş. Alışveriş yapmış olanlar nispeten adını çok daha fazla duyduğum Dealextrem tarzında bir site olduğunu söylüyorlar. Benim bildiğim kadarıyla Dealextrem’de sadece elektronik ürünler bulunuyor. Ancak chinabuye.com’da kategori çeşitliliği çok daha fazla. Bilgisayar, elektronik, telefon, giyim, ayakkabı, aksesuar, sağlık ürünleri ve daha birçok seçenek var bu sitede.

Elbette ki biz bayanları en çok ilgilendiren kısmı giyim, ayakkabı, aksesuar olsa gerek 🙂 Ürünler oldukça hatta çokça uygun fiyatlı ve yine aşina olduğumuz Uzakdoğulu kızların üzerinde sergileniyor. Ürünleri arasında daha önce diğer sitelerde görmediğim çeşitler de var. Çünkü biliyoruz ki her sitede aynı ürünler oluyor ve çok farklı fiyatlara satılıyor. Burada o aynı ürünler en uygun fiyata yakın bir seviyede bulunabileceği gibi birde diğerlerinde göremediğim modelleri de barındırması benim için bir hayli çekici oldu diyebilirim.

Siteden henüz sipariş vermedim, yakında vereceğim. Ama ıncık cıncığına kadar kurcalayıp edinip sizler için derlediğim bilgiler şu şekilde…

* Öncelikle bu site Aliexpress ya da eBay mantığında değil onu söylemeliyim. Yani ürünü siteye kaydolmuş bir satıcıdan almıyor, direkt olarak sitenin kendisinden alıyoruz. Bu durum önceden yaptığımız şekilde her ürünü satan satıcının puanına bakma derdinden kurtarıyor bizi ve sadece sitenin düzgün, güvenilir olup olmadığını bilmemiz gerekiyor. Bunu da ancak denemelik siparişlerle tespit edebiliriz diye düşünüyorum ama hakkındaki yorumlar oldukça iyi yönde. Zaten Çin’liler bu işe çok önem veriyorlar ve kesinlikle olumsuz bir yorum olmaması için memnuniyetiniz açısından her türlü yardımı ediyorlar size.

* Free Shipping bir site. Yani bir alışveriş sınırı olmadan her şeyin kargosu bedava ve tüm ürünler çok uygun fiyatlı. Bunun sebebi ise Hong Kong’un,  Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi olduğundan Asya’nın en büyük serbest pazarı ve limanı, en işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezi olması. Burası postalama işlemlerinde dünyanın en uygun yeri olarak kabul ediliyor ve Çin’deki ticaret ve gümrükle ilgili kanun ve vergilerin tüm ülkelerdekinden çok daha hafif olması da ürünlerin ucuz olmasına diğer bir diğer sebep.

* Sosyal Medya: Site anasayfasında sağ kenarda çıkan mavi %5 butonunu çekerseniz eğer şunu göreceksiniz: Kendilerini Google+, Facebook, Twitter ve Linkedin profillerinden takip edip paylaşmanız halinde size tüm siparişlerinizde geçerli olan bir %5 indirim kodu veriyorlar.

* Dil: Sitede birden fazla dil desteği var, elbette bizler için geçerli dil olarak İngilizce kullanılıyor. Müşteri hizmetlerinin İngilizcesi gayet düzgün ve anlaşılır, görüştüm kendileriyle. Anlaşmanız kesinlikle çok kolay.

* Üyelik: Siteye kayıt elbette her yerde olduğu gibi ücretsiz. Herhangi bir yurtiçi online alışveriş sitesindeki gibi alışverişinizde sipariş numaranız veriliyor ve sipariş no.su ile müşteri hizmetlerinden ya kendi hesap ekranınızdan ürünün takibini yapabiliyorsunuz, kargoya çıkıp çıkmadığını görebiliyorsunuz.

* Ödeme: Sitede ödemenizi Kredi kartınız (Bu yöntemi kullanacaksanız sanal kart kullanmanızı öneririm) ve Paypal (Kredi kartı kullanmak yerine mutlaka ama mutlaka bir Paypal hesabı açın ve onu kullanın derim) ile ödeme yapabiliyorsunuz. Ödemeler USD (Amerikan Doları) olarak yapılıyor. Geçenlerde bir soru gelmişti maille cevap verdim ancak buradan da yazayım herkes bilsin. Çoğu insanın ödeme ekranında TL değilde $ görmesi kafa karıştırıyor. Bunun için bir Döviz hesabı açtırmalı, ödemeyi oradan yapmalıyız diye düşünülüyor haliyle. Hayır buna gerek yok. Siz para birimi $’da olsa normal ödeme yapıyorsunuz, kartınızın ekstresinde bu miktar o anki kur hesabına göre  TL olarak yansıyor ve ödemeyi TL olarak yapıyorsunuz.

* Kargo: Ücretsiz (Free Shipping) özelliği olan kargo’da tracking no yani kargo takip numarası verilmiyor. Bu numarayı almak istiyorsanız sepet ekranının altında ülkenizi seçtikten sonra göreceğiniz ücretler şunlar olacak; China Post şirketini tercih ederseniz 1,90 $, Hong Kong Post şirketi için ise 2,80 $ lık bir ücret toplam ürün bedeline tracking number ücreti olarak ilave ediliyor ki bu benim en önem verdiğim konudur, mutlaka almanızı tavsiye ederim. Paketinizin takibi ve kaybolması halinde hak iddia edebilmeniz gerekli, takipsiz alacağım şeyler de zaten kaybolmasını göze aldığım 3-5 $ lık takılardır genelde. Bu şekilde devlet kargosu ile gelen paketler 15-20 gün, bazen 1 aylık sürelerde gelmektedir. Ancak aceleniz varsa ve hemen elinize ulaşmasını istiyorsanız EMS, UPS ve DHL gibi özel kargo şirketlerini de seçmeniz mümkün. Ben hiç tercih etmiyorum çünkü aldığın üründen daha fazla kargo ödüyorsun, acelesi olana seçenek işte 🙂

* Birde “wholesale” seçeneği var ki toplu alım yapanlar için bulunmaz nimet diyebilirim. Bu tür toplu alımlarda %20’ye kadar indirim de yapılıyor. Ayrıca 3 ve üzeri alımlarda da az da olsa indirim oluyor, ürün sayfalarından görebilirsiniz.

* Son olarak söylemek istediğim şey siparişten sonraki 45 gün içerisinde gelmeyen paketlerde ürünün ücret iadesini isteyebiliyorsunuz. Yine siteye üyelik ekranınıza gelip oradan sipariş numaranızla iletişim kurmanız ve durumu anlatmanız gerekiyor. Talebiniz incelendikten sonra geri ödemeniz yapılıyor. Zaten sitenin bu sistemi olmasa bile Paypal kanalı ile ödeme yaptığınızda paranız Paypal’ın koruması altında oluyor. Yine 45 gün içerisinde ürün size ulaşmadığı ve satıcıdan talebinize cevap alamadığınız takdirde Paypala bildirip dispute açıyorsunuz ve incelemeden sonra sonuç genelde lehinize çıkıp ulaşmayan ürünün parasını iade alabiliyorsunuz. Ama bu konuda ne olursa olsun önce satıcı ile temasa geçmeniz esas olandır. Sizin dispute açmanız satıcının paypal hesabının askıya alınmasına neden olacağı için kimseyi mağdur etmeye gerek yok, bu nedenle önce mutlaka satıcıyla temasa geçilmeli.

 Şimdi bu kadar anlattıktan sonra en kısa sürede alışveriş yapmak farz olmadı mı sizce de? Peki daha önce buradan alışveriş yapmış olan var mı? Hemen yorum yazın bakayım bekliyorum (^-^)

NOT: Blogumun en altında bulunan uyarıya dikkat lütfen! Tüm yazı ve makalelerimin kaynak gösterilmeksizin kullanılması yasaktır!

Follow me on…