MBFWI’13 1.Gün: “RED BEARD” by Tanju Babacan / TNJ BBCN Defilesi

MBFWI’nin ilk senesinde orada olmaktan dolayı çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum öncelikle. Tekrar tüm tasarımcılara ve ilgili PR ajanslarına davetleri için çok teşekkür ediyorum.

Bugün Mercedes-Benz Sponsorluğunda gerçekleşen İstanbul Moda Haftasının ilk günü, ancak girdiğim ilk defile Tanju Babacan olmamasına rağmen yazmaya ondan başlamak istedim.

“Dört haften oluşan bir sözcükle dünyanızı süsleyen, yarının bugünkü işçisiyim, benimde sihirli deyneğim MODA” diyor Tanju Babacan. Yaptığı ilginç tasarımlarla dikkati çekiyor aslında. Daha öncesinde Nil Karaibrahimgil’in “Yalan Dünya” dizisinde giydiği, bilmeden ne kadar marjinal bir seçim olduğunu düşündüğüm balonlu elbisenin de tasarımcısı, Sıla’nın “Oluruna Bırak” klibindeki dantel ve püskül detaylı, sırt dekolteli o romantik, harika eflatun elbisenin de. Daha bir çok ünlünün tercihi Tanju Babacan. Hem marjinal hem de kadınsı düşünebilmesi ise beni bugün defilede resmen büyüledi diyebilirim.

Defilede Cut-Out modeller çoğunluktaydı. Gerek elbisenin bütününde gerekse kol yada etek ucu detaylarında kullanılmıştı.

Renklere bakacak olursak Tanju Babacan gelecek sonbahar kış sezonunda bize epeyce hardal sarısı kullandıracak 🙂

“Yumurta” olduğunu düşündüğümüz, ama bir taraftan da “papatya”ya benzettiğimiz detaylar bize geçen senenin “Agatha Ruiz de la Prada”sını anımsattı. Önemli olan birebir kopya etmemek olduğundan ilhamın başarıyla kullanıldığını düşünüyorum.

Defiledeki bence en marjinal tasarım silikon tabancalı olandı. Belkide eline silikon tabancasını vs. bir alet alan herkesin kendisini tasarımcı zannetmesine ithafen yapılmıştı, kimbilir 🙂

Defile bu sırayla ilerlerken, dediğim geçişi görebiliyorsunuz. Marjinal ve uç bir tasarımdan sonra hemen kadınsı ve cazibeli kırmızı bir elbiseye geçiliyor.

Desenli ve Düz şifondan uçuşan maxi elbiseler de defilede ön plana çıkanlar arasında.

ve son model Nil Karaibrahimgil 🙂 Defile sonlarındaki bu küçük sürprizlerden çok ama çok hoşlanıyorum. Mankenlere taş çıkarır zaten kendisi, gözlerindeki ışıltı bile yetiyor. Merak ediyorum Nil’i sevmeyen biri var mıdır ???

Toplu yürüyüşte ise tarzlarının karışımını rahatlıkla görebilirsiniz.

Harika Final, harika defile… Tebrikler Tanju Babacan…

 Follow me on…