İstanbul Fashion Week’12 1.Gün: DİLEK HANİF RTW Defilesi

İFW’de 4 gün boyunca 18:30’daki her defile günün son defilesi oldu benim için. Bilmediğim bir yerde fazla geçe kalmamak adına (yolda da 1 saat 15 dk zaman harcadığımı düşünürsek) dolayısıyla ilk günün yazacağım son defilesi Dilek Hanif’in RTW (Ready to Wear) giyilebilir koleksiyonu oldu.

1990 yılında profesyonel moda yaşamına “Dilek Hanif Line” adı altında sunduğu hazır giyim koleksiyonuyla başlayan Dilek Hanif 1998 yılında hazır giyim koleksiyon çalışmalarına ara verip tamamen haute couture tasarım çalışmalarına yöneldi. 10 sene sonra 2008 yılında kişiye özel tasarımın yanında tekrar hazır giyime yönelip “Dilek Hanif Boutique” adı altında İstanbul’daki ilk mağazasını açtı.

Dilek Hanif ilk haute couture defilesini 2002’de yaptı. 2003’de Avon tarafından yılın en başarılı kadını seçildi. 2004 yılında ise Paris Couture haftasında defile gerçekleştiren ilk Türk modacı ve aynı yıl Oriflame tarafından yılın en başarılı kadını seçilen Dilek Hanif bu tarihten bu yana Paris’te ülkemizi temsil etmekte.

Tasarımlarında “çağdaş lüks” anlayışını ve zarafeti tercih eden tasarımcı, 2013 Yaz koleksiyonunun çıkış noktasını Ressam Marie Cassat’ın tablolarındaki renkler, dokular ve kadın figürlerinden aldığı ilhamla belirlemiş. Cassat’ın romantik ve nazik stili, Dilek Hanif’in sofistike ve dinamik stiliyle buluşturulup sezona özel bir Dilek Hanif tasarımı desen oluşturulmuş, farklı doku ve modellerde çalışılmış.

Yaklaşık olarak 60 parçadan oluşan koleksiyonu ağılıklı olarak gece elbiseleri, kokteyl ve casual-chic elbiseler oluşturuyor. Koleksiyonda dantel, ipek, şifon, vual, krep gibi dokular ağırlıkta olmakla beraber kırık beyaz, gül kurusu, pastel pembe, yeşil, lila ve siyah renkler hakim.

Yumuşak dokular, uçuşan kumaşlar, giyilebilir parçalar ile kombinlenen tasarımlar olabildiğince naif, sofistike ve pure tarzda. Romantik dokunuşların hakim olduğu koleksiyonda danteller yine ön planda.

Tebrikler Dilek Hanif…

Koleksiyona ulaşılacak adresler ise aşağıda. Ankara seyahatimin İstanbul’a nazaran daha sık olacağını düşünerek Harvey Nichols ziyaret edilmesi gereken yerler listemdeki yerini aldı…

Follow me on…