H&M, İzmir ile Dalga mı Geçiyor?

Birgün blogumda böyle bir sitem yazısına yer vereceğim aklıma gelmezdi.  Ama kusura bakılmasın, herkes bu konudan şikayetçi artık. Bireysel maillere cevap vermeyen yetkililer, bu postun üzerine belki sesimizi duyarlar ha?

Konu; bayanların ve tabiki biz bloggerların en beğendiği markaların başında gelen H&M’in İzmir’e bir türlü açılamaması sorunsalı!

H&M’i kısaca ucuz ve trendy olarak adlandırabilirim kendi adıma. Hem eşdeğeri sayılabilecek Zara ve Mango gibi markalardan daha uygun fiyatlı hemde koleksiyon olarak bir sonraki yıl trendlerini yurtdışı ile birebir eşdeğerde takip eden ve bizlere sunan bir marka. Buraya kadar herşey çok güzel, fakat bir noktayı kaçırıyoruz…

İzmir’in neresi olduğundan da kısaca bahsetmek istiyorum. Wikipedia’nın tanımına göre İzmir; Türkiye’nin üçüncü büyük metropolü ve önemli bir fuar merkezi olan liman kentidir. TÜİK’ten aldığım verilere göre; 2011 Adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçlarına esasen 3.965.232 kişilik nüfusunun 1.986.144’ü bayan olan bir şehrimizdir İzmir. Ayrıca bu sayının 140.435‘i 15-19 yaş arası, 153.898’i 20-24 yaş arası, 172.552’si 25-29 yaş arası, 160.102‘si 30-34 yaş arası, 146.362‘si 35-39 yaş arası, 138.990‘ı 40-44 yaş arası ve 129.416‘sı ise 45-49 yaş arası bayanlardan oluşmaktadır.

H&M mağazası sadece bayanlara hitap etmiyor tabiki, bayan-erkek ve çocuk ürünleri olmak üzere her yaşa ve her cinsiyete uygun bir ürün yelpazesine sahip bir marka. Ama ben sadece bayanlardan dem vurulduğunda bile İzmir’in potansiyelinin ne kadar olduğunu belirtmek istedim.

Peki H&M mağazaları nerelerde var, bakalım?

İstanbul‘da; İstinye Park AVM, Sapphire Çarşı, Forum İstanbul AVM, Marmara Forum, Akbatı AVM, Marmara Park AVM ve Torium AVM’de olmak üzere toplam 7 adet mağazası bulunuyor.

Ankara‘da; Gordion AVM, Cepa AVM ve Armada AVM olmak üzere toplam 3 adet mağazası bulunuyor.

Gaziantep‘te; Sankopark AVM’de 1 adet mağazası bulunuyor.

Peki bahar aylarında açılması planlanan yeni H&M mağazalarının lokasyonları neresi?

Samsun – Kozzy AVM ve Antalya – Erasta AVM

Bu son durumdan sonra H&M’in İzmir’i pek de sevmediğine kanaat getirdim :/ Tanıdığım herkes kendilerini mail yağmuruna tutuyor ancak ya dönüş olmuyor yada “İzmir için henüz bir yatırımımız yok” deniyor. Türkiye’nin 3.metropolüne yatırım yapılmamasının sebebi ne olabilir ki? Hele de ülkemizde bilinen “İzmir’in Kızları” gibi bir tabir varken sayın yetkililer bu tabirin giyim, kuşam ve bakımdan geldiğini hiç mi bilmiyorlar da hepsinin nüfusunu toplasan bir İzmir’in kadın nüfusuna varamayan yerlere İzmir’den önce yatırım yapılıyor? (Gaziantep 870.000, Samsun 630.000 kadın nüfusuna sahip)

Tabi şu yanlış anlaşılmanın önüne geçmek için açıklama gereği duyduğum bir şey var ki o da Türkiye’nin her köşesinin her anlamda yatırıma ihtiyacı olduğudur. Tabiki tüm şehirlerde, herkesin bu imkanlara eşit olarak erişme hakkından daha doğal bir şey yok. Ancak bizim değindiğimiz nokta İzmir’in ısrarla -ve bu kadar talep üzerine- hala görmezden gelinmesi.

H&M para kazanmak istemiyorsa yapacak bir şey yok tabi 🙂 Şimdi kimler benimle? Her türlü yoruma açığım ve bu postu paylaşmanızın yetkililerin çabamızı görmelerine bir miktar daha yardımcı olacağını düşünmekteyim. O zaman ne diyelim, pamuk eller klavyeye… “H&M artık İzmir’e gelsin” kampanyamız ciddi ciddi başlamıştır!

Follow me on…