[DIY] Sandalet Boyama/Yenileme {Color Block Sandals}

Haftasonu miskinliği bugün yok üstümde nedense, çok çalışkan bir blogger olarak yepyeni bir DIY projesi yaptım sizlere 🙂

Yazın bize el sallamaya hazırlandığı şu günlerde yapılabilecek son DIY’ı daha fazla erteleyemezdim. Silkelendim ve kendime geldim. Aldım elime ayakkabımı, akrilik boyamı, fırçamı ve Sprey verniğimi, başladım çalışmaya !

Color Block ayakkabılar en sevdiklerim arasındadır. Özellikle Pembe ve Turuncu renklerin kombinlendiği topuklular! Ama gel gör ki ben ayakkabılarımı modası geçince atmaya kıyamam, çünkü öyle bir zaman gelir ki o ayakkabılar demode olur, bir daha kullanamazsınız ve ben dolapta bekleyen hiçbir şeyden hoşlanmam 🙂 Buna kendimce bir çözüm buldum işte… Bu yaz neredeyse hiç giymediğim bir çift sandaletim var (şu kombinimde kullanmıştım) Modası elbette geçecek bir ayakkabı almaktansa elimde olan bir ayakkabıyı değerlendirme, istediğim şekle getirme konusunda çalışmalara başladım. Ayakkabının rengi itibariyle de sevdiğim diğer bir renk kombini olan pembe ve mor kombinasyonunu kullandım.

Öncelikle fırçamızı düzgün seçmeli ve boyamızın kıvamını iyi ayarlamalıyız. Fırça kılları çok sert olmamalı, çünkü sert fırça her zaman boyada iz yapar. Ayrıca boya kıvamı ne çok sulu nede çok katı olmalı, tam ortada olmalı ki hem kapatıcı olsun hemde fırça izi çıkmasın. Bunlara dikkat ederek işe başlarsak gerisi daha kolay olacaktır. Artık ihtiyacınız olan tek şey biraz dikkat ve sabır. Eğer dikkatsiz olduğunuzu düşünüyorsanız ayakkabının boyanmasını istemediğiniz yerlerini önce bantlayın ve sonra istediğiniz gibi konuşturun sanatınızı 🙂 !

Ben kenarları mor, üstteki çapraz kısımları da pembe boyamayı seçtim.

Boyanan kısımların kurumasını bekleyip düzgün bir kaç kat geçmek de önemli. Kururken boyanan yerlerin birbirine değmemesine ekstra özen göstermek gerek.

Kötü gözükmemesi açısından ben iç kısımları da boyadım, ama uzun sürdüğünü söyleyebilirim. Siz nasıl kolayınıza geliyorsa öyle yapın 😉

Boyaması ve kuruması biten sandaletler çok az bir miktar sprey vernikle verniklenir. Bu boyanın sağlamlığını arttırır, kolay kolay kuruyup dökülme yapmaz. Zaten boyanın kıvamı da bu yüzden önemli bir yerde. Kalın bir tabaka halinde sürülen boya hem sürerken kötü gözükür hemde kurur ve dökülür. Ama benim yaptığım kıvamda tamamen deriyle bütünleşti boya, renkli deriden farksız oldu.

Havalar bozmadan bir kombin yapayım ben yapayım, çok sevdim duruşunu 🙂

Fikirleriniz benim için önemli, Peki siz sevdiniz mi?

Follow me on…