[DIY] Eldiven Yenileme / Zımbalı Deri Eldiven Yapımı (Studded Leather Gloves)

“Yeter artııııııııık” diyenleri duyar gibiyim ama inanın bu çoook önceden yapılmış bir projeydi 🙂 Şöyle ki yine bir harddisk karıştırma esnasında karşıma çıktı fotoğraflar ve “Ahh… Ben bunu yazacaktım” dedim 🙁 Hatta 16 Şubat 2012’de yazdığım (neredeyse 1 yıl geçmiş) bir “Ne Giydim?” postumda da kendisini kullanmış ve ayrıntıları yazacağımı dile getirmiştim. Hayır sanki çok zor bişi yapmışım gibi bu zaman kadar beklemişim, unutkanlık! 🙁

Bir önceki Çivili Bot çalışması gibi bu da oldukça basit aslında. Bize gerekenler;

Eldivenleri 4-5 sene kadar önce Koton’un yan kuruluşu olan fakat şuanda İzmir’de ki tüm şubeleri kapanmış Win-Max isimli mağazadan almıştım. Baya da bir kullandım kendilerini. Tırnaklı zımbaları ise yine kurtarıcım eBay’dan almıştım. Çin’e taşınmayı ciddi ciddi düşünüyorum :p Beyaz kalemi de kahverengi derinin üzerinde zımbalayacağımız yerlerin işaretlenmesinde kullanacağım için malzemeler arasında saydım.

Benim yukarıdakilerin yanı sıra kullandığım kahverengi süet kumaş ve hayalet ip (misina)’da var, birazdan göreceğiz.

Öncelikle eldivenimizi giyerek hangi zımbaları nereye koymak istiyorsak simetriye dikkat edecek şekilde işaretleme yapıyoruz. Giymemizin nedeni de elimizde tam istediğimiz yere yapacağımız desenin oturması aslında.

İşaretli kısımlara zımbalarımızı geçirerek arkasından tırnaklarını sağlam bir şekilde kapatıyoruz ki hem çıkmasın, hemde ellerimize batmasın.

İlk teki bitti bile. Ama benim gözümü tırmalayan bir yer var, o da bilek kısmındaki alakasız pötikare desen :/ Napsak ne etsek dedim ve oraya nubuktan bir parça eklemeye karar verdim.

Siz renklerin uyuşmuyor olarak göründüğüne bakmayın, aslında tonlar çok iyi tamamlıyor birbirlerini. Ancak çekim flaşlı olduğundan onun azizliğine uğradım bir nevi…

Nubuk (Süet) kumaştan bir parça kesip biye tarzında diktim. Boş olmasın, onu da zımbalıyım dedim :p

Ama eğer birgün ondan da sıkılır da bu parçayı çıkarmak istersem delik deşik gözükmesin diye de sadece eldivenin dikiş yapılmış kenarlarından hayalet iple tutturdum.

ve Öncesi/Sonrası yapacak olursak eldivenimiz tam olarak yukarıda şekilde gözüküyordu…

Hazır önümüzdeki hafta soğuklar tekrar geri geliyorken sizde eldivenlerinizde (zımba olmasa bile 🙂 ) küçük değişiklikler yapabilirsiniz. Benimki de nacizane bir fikir olsun işte size. Yapacaklara kolay gelsin 😉

Follow me on…