[DIY] Bere Yenileme Projesi ve Pompom Yapımı

Yeniden merhaba herkese 🙂 Benimde blogumun en çok trafik alan bölümü herkes gibi ana sayfam ve gelenleri karşılayan son yazım da azıcık can sıkıcıydı, kimseye böyle “hoşgeldin” demek istemezdim doğrusu 🙁 Acilen bu sorunun çözümüne bakmam lazımdı ve taaa geçen seneden yapıp fotoğrafladığım bir çalışmayı paylaşayım dedim. Postun açılışını da Chiara ile yaparak  da tribünlere oynadım :p Şaka bir yana bu sene de paylaşmasaydım benim kaplumbağa ile yarışan hızımı göz önüne alırsak kesin bir sonraki seneye kalırdı bu yazı 🙂

Bu DIY postunda bere yenilemeden çok yabancıların deyimiyle “pompom”, bizim deyimimizle ise “ponpon” yapmayı anlatıcam aslında. Mutlaka sizde ev ekonomisi/iş teknik derslerinde öğrenmişsinizdir diye düşünüyorum ama bilmeyenler olabilir. Eksik mi kalsınlar trendden ayol, yazık 😀 Malzemelere geçelim hemen…

* Eski bereniz (Benimki el örgüsüydü, siz hazır düz bir tane kullanabilirsiniz)

* Aynı renkte yada bereye uygun farklı renkte yün ip

* Bir büyük ve bir küçük makas

* Röntgen filmi veya sert bir karton parçası

* Biri büyük ve biri küçük olmak üzere 2 adet yuvarlak cisim (6-8 cm ve 3-4 cm çapı ideal)

* Kalem

* Arzuya göre FİLE TÜL (Çiçekçilerden temin edilebilir 30 cm kadar)

1- Öncelikle büyük yuvarlak cisim olarak bardak kullanıyorum ve Röntgen üzerine kalemle yuvarlak çiziyorum.

2- Küçüğü hatırlamıyorum ama sanırım bir şişe kapağıydı. Büyük yuvarlağın ortasına küçüğü çiziyorum. Bu işlemi 2 kez tekrarlıyorum.

3-  Her iki yuvarlağı da etrafını keserek çıkarıyorum.

4- Ortalarındaki küçük yuvarlakları da oyuyorum.

5- Bu iki ortası delik yuvarlak röntgeni birbirine birleştiriyorum. Yün ipimden bir parça hazırlıyorum ve ipi bu yuvarlağa dolamaya başlıyorum.

6- Sıra sıra ve üst üste dolamaya devam ediyorum.

7- Hızımı alamayıp hala dolamaya devam ediyorum :p İp bitiyor benim hızım kesilmiyor. Doladığım ipin ucune yeni ip ekleyip yine doluyorum.

8- Taaa ki ortadaki delik yavaş yavaş kapanana ve ip geçemeyecek hale gelene kadar 🙂

9- İnce makasımı alıp başlıyorum doladığım ipleri kesmeye, ama nerden? Makası birbirine yapıştırdığım 2 röntgenin arasına sokup düzgünce hepsini kesiyorum.

10- Yine bir parça yün alıp iki röntgenin arasından geçirip sıkıca sıkarak düğümlüyorum, bir ucunu uzun bırakıyorum ipin.

11- Sonra röntgenlerin ikisini de kesip çıkarıyorum ve ponponumu “ay canım benimmmmm” diye sever gibi hırpalayıp iplerin birbirine kaynaşmasını sağlıyorum.

12- Son olarak pürüzsüz bir yüzey elde etmek için de ipleri eşit boyuta getirip tüm pırtıkları kesiyorum, ve ponponumuz hazır 😀

13- Sıra geldi beremizi birazcık düzene sokmaya. Siz düz bir bere kullandıysanız artık ponponu dikebilirsiniz ama benim birkaç işim daha var 🙂 Önce beremin el emeği göz nuru gülünü söküyorum.

14- Sonra uç kısmındaki katı açarak tamamen düz hale getiriyorum.

15- Ponponumu yaparken orta düğüm ipini uzun bırakmıştık 10. adımda… İşte bu ipe yorgan iğnesi geçirerek yada kalın bir tığ ile berenin tepesine entegrasyonunu sağlıyoruz hemen.

16. ve yenilenmiş beremiz giyilmeye hazır 🙂

Siz giyilmeye hazır dediğime bakmayın ben eskittim bile 🙂 Çünkü söylediğim gibi geçen seneki ponponlu bere trendi için dönüştürmüştüm bu bereyi, fazlaca kullandım aslında. Bu sene de hem ponponlu hemde tüllü berelerin kullanımı oldukça yaygın. Herhalde yarından tezi yok ilk iş bir çiçekçiye uğramak olucak tül almak için, her sene kendisini o seneki trende göre bir hallere sokucam anlaşılan 🙂 “Neden çiçekçiden?”i de şöyle açıklayayım. Bu model bir tülün -daha doğrusu file diyelim- sert durması gerekiyor ki sönüp gözünüzün içine girmesin ve sizi rahatsız etmesin. Bu iş için en iyi materyalde çiçekçilerin buket etrafında kullandığı büyük gözenekli sert tüller. 30 cm alın ve ponponun etrafına büzerek dikin yeter! İlhamınız bol olsun, sevgiler 😉

Follow me on…